יום שבת, 25 בנובמבר 2017

שיעור לחנוכה בחשבון

נושא השיעור: סיכום נושא חיבור תרגילים עם נעלם.
קהל יעד: כיתה א'.

משך הפעילות: 45 דקות.
מטרת השיעור:
לחזור ולחזק את שליטת התלמידים בחומר הנלמד.
מטרות תוכן:
הילדים יבססו את המושגים שנלמדו: מחובר, תוצאה, נעלם והרכב המספר.
יעדים  אופרטיביות:
·        התלמידים ידעו להתאים את הנעלם בתרגיל חיבור.
·        התלמידים ידעו להרכיב את חלקי המספר 9.
·        המשימות בשיעור ימשכו את תשומת לב התלמידים ויניעו אותם לחשיבה ופתרון.

ידע מקדים:
·        הכרת המספרים
·        חיבור
·        0 כמחובר

חומרי הוראה ואביזרים
מחשב + מקרן
כלי כתיבה
מחברת חשבון
ערכת אביזרים
אמצעי מנייה על השולחן
דף פאזל הרכב המספר 9
משחק חנוכיות וגפרורים צבעוניים


פתיחה :
המורה תכתוב על הלוח תרגיל חיבור בתחום ה- 10. התלמידים נדרשים להעתיק את התרגילים ולפתור אותם על לוח המחיק שלהם. ניתן להשתמש באביזרים שעל השולחן.

מהלך השיעור:
התלמידים ישלימו פאזל תרגילי חיבור . יגזרו ויצרו את הרכבי המספר 9 וידביקו במחברת. (הפאזל מרכב משלושה חלקים- סכום ושני מחוברים, לקוח מקבוצת "מורות משקיעות"- לא שלי!!!)

קבוצת למידה קטנה המורה תשב עם התלמידים והם יקבלו כרטיסיות חנוכיות עם נרות. התלמידים יפתרו את התרגילים עם הנעלם בעזרת השלמת גפרורים בחנוכייה. לאחר סיום המשחק בכרטיסיות המורה תשאל את התלמידים מה משותף לתרגילים. הילדים יחשבו ויגיעו לתשובה שכל התרגילים הם הרכב המספר 9 כמספר הנרות בחנוכייה. הקובץ.




סיכום השיעור:
השלמת נעלמים בחנוכייה על הלוח. הקובץ.

חנוכה


למידה מבוססת פרויקטים- פרויקט מהאגדות

הבטחתי סקירה של הפרויקט השני שהייתי שותפה לו...
אז הלמידה הפעם היתה
ממש פרויקט מהאגדות...
בשכבת כיתות ילדי גן החובה ותלמידי כיתה א' 
השאלה הפורייה היתה: ילדים אוהבים אגדות ילדים?
התוצר: מסע קסום בעולם האגדות
המבקרים עברו בין החדרים שעוצבו על פי המאפיינים מתוך אגדות ילדים 
והילדים הציגו את המאפיין והדרך שבה למדו עליו.

את הנושא פתחנו בפעילות מעבר בין תחנות.

מתועדות שתי דוגמאות:
הדייג ודג הזהב- בעזרת חכה עם מגנט דגים תרגילים ותוצאה מתאימה. לכל דג מוצמד אטב מתכת.
קובץ


עמי ותמי- משחק זיכרון צלחות
קובץ

אושר גדול לצוות ולילדים...והזדמנות חגיגית בשבילי להכין שלל משחקים.




משחק חשבון התאמת תרגיל על פטריה לתוצאה על הגמד
קובץ תיעוד למשחק גמדים ופטריות
                                                                              


משחק אות פותחת



בקרה למשחק מאחור






הרכבת שמות האגדות












מי אני? אם הייתי דמות מאגדה איזו דמות זו היתה?
קובץ ראי ראי שעל הקיר...








התאמת משפט לתמונה






התאמת תמונה לשם האגדה
במרכז טפט לוח גיר וטוש לבן מחיק לכתיבה על הלוח

קובץ למשחק התאמת תמונה לשם האגדה


העיצוב הסביבתי כולו בנושא הנלמד







קובץ משחק הפכים
קובץ משחק חרוזים

במפגש הראשון לאחר פתיחת הנושא החגיגית על הריצפה פיזרנו תמונות מתוך אגדות, בכל תמונה היה מאפיין אחד בולט אותו רצינו לחקור ובו רצינו להעמיק עם הילדים.
המאפיינים:
פחד
קסם
אומץ
והסוף הטוב
ביקשנו מהילדים לשבת ליד אחת מהתמנות שמעניינת אותם וביקשנו מכמה ילדים לשתף מה עניין אותם.




לדוגמה תמונה של מכשפה מתוך אגדה יצרה קבוצה עם המאפיין: פחד.
כתבנו את שמות הילדים מאחורי כל תמונה במטרה לחלק אותם על פי הבחירה שלהם לקבוצות. ניתן גם פשוט לצלם את הילדים סביב התמונות במקום לכתוב את השמות.
בעקבות הפעילות הזו נוצרו 4 על פי מאפיינים וקבוצה נוספת כללית שעבדה על הצגה. ההצגה סיפרה על התהליך של החקר כולו.

בקבוצות הכנו עם הילדים תעודות זהות למבחר אגדות שהילדים הביאו מהבית.
קובץ להכנת תעודת זהות





בהמשך כל קבוצה החלה לעבוד על המאפיין שלה על פי תכנית שבנתה חברת הצוות שהובילה את הקמת החדר. 
מביאה כאן את התכנית שלי לחדר בנושא פחד קובץ

תמונות מחדר פחד

מה מפחיד אותי? קובץ



מה מפחיד באגדות?





מכשפות

רוחות רפאים

עטלפים

עכבישים

ספר המכשפות והשיקויים





שיעור בנושא כישוף ומכשפות
קובץ
דף כישוף המקור מהבלוג של נעמה מאירי מקוב
קובץ



דלת הכניסה


בכל חדר הילדים קיבלו מזכרת סימלית

חדר פחד - רוח רפאים- סוכרייה על מקל עטופה באל-בד 



חדר קסם - מטה קסמים- שוקולד כוכב מוצמד למקל ארטיק



חדר אומץ

חדר סוף טוב

הצגה





קישור לפוסט בפייסבוק עם תמונות של חדרים נוספים 
פוסט 1
פוסט 2
פוסט 3






בנוסף בבית ספר "עידנים" במודיעין:

השאלה הפוריה של שכבת כיתות ב׳ היתה: 

הדמויות באגדות- במציאות כמו בדימיון? 

השאלה הפוריה של שכבת כיתות ג׳ היתה: 
סוף טוב הכל טוב? 
הם בחנו את סיפורי האגדה מנקודות מבט שונות של הדמויות.


השאלה הפוריה של שכבת כיתות ד׳ היתה: 
מה עוד מספרות האגדות על ילדים? 

הם חקרו סיפורם של דמויות הילדים באגדות- עמי ותמי, כיפה אדומה וכו׳...


השאלה הפוריה של שכבת כיתות ה׳ היתה: 
מה עממי בסיפור עממי? 

השאלה הפוריה של שכבת כיתות ו׳ היתה: 
מנסיך ועד בר, מה נשתנה עם המגדר? 



קרדיט ענק לצוות של בית ספר "עידנים" תשע"ו


יום שלישי, 14 בנובמבר 2017

תחנות בדרך למטמון...



אחת המסיבות שאני הכי אוהבת בחנוכה, היא מסיבת תחנות, בסופן כולם מגיעים לתיבת האוצר.
קיימתי אותה במתכונת הזו מספר פעמים בהרכב כיתתי ובהרכב שכבתי.

מה צריך?

*הזמנה לקובץ לחצו כאן.









*תיבת עץ שאפשר עם קצת צבע ודמיון להפוך לתיבת אוצר.


*בד יוטה (או שקיות בד יוטה) להכנת שקי מטבעות זהב משוקולד לפי מספר הקבוצות.

*דיגלונים לקובץ לחצו כאן.



*חומרי יצירה
*דפי תפזורת/חידות וכדומה
והרבה אור ושמחה

הילדים מגיעים עם ההורים ובכניסה מחכה להם סלסילה ובתוכה חלקי פאזל בצבעים שונים. חלקי הפאזל הם כד גזור לחלקים כמספר הילדים בקבוצה לקובץ לחצו כאן.

ליד הסלסילה שלט ובו כתוב קחו לכם חלק פאזל אחד ושימרו אותו.
לקובץ לחצו כאן.
מרכזים את כל ההורים עם הילדים ופותחים את הערב בדיקלום ושיר, משהו קצר שבו כל הילדים מופיעים וההורים יכולים לצלם למזכרת והדלקת נרות.


מסבירים לקהל שכעת נעבור לפעילות בתחנות, החלוקה לקבוצות על פי צבע הפאזל שלקחו בכניסה.
במרחב/במסדרון תלויים דיגלונים בצבעים של הקבוצות, 
לקובץ לחצו כאן. על הילדים וההורים להפגש מתחת לדגלון בצבע הפאזל ולהרכיב אותו. 





הפאזל הושלם והתקבל כד עליו כתוב מהי התחנה הראשונה.





הצבע הזה ילווה את הקבוצה לאורך כל הפעילות, בכל תחנה שיגיעו אליה ימצא דגלון בצבע שלהם, על הדגל יהיה כתוב לאן ממשיכים. יש לאסוף את הדגלים מן התחנות.

התחנות משתנות אצלי משנה לשנה מקבלת גם רעיונות מהמקבילות ומהרשת ומתאימה לתלמידים ולתקציב.
לכל תחנה יש שם והנחיות לביצוע המשימה לקובץ לחצו כאן.


הצעות לתחנות:

*הכנת סביבון ספירלה לקובץ לחצו כאן

*חריטה עם שיפוד בנר רחב (נר נשמה ללא הכוסית) וצביעת החריצים בצבע גואש.


*בית לנרון מחימר.

*חידות לחנוכה לקובץ לחצו כאןתפזורת לקובץ לחצו כאןכתב סתרים לקובץ לחצו כאן שלושתם מהווים תחנה אחת.



בתום המעבר בין התחנות הקבוצות מגיעות לתיבת האוצר שם כל קבוצה מקבלת שק עם מטבעות שוקולד.




מקנחים בסופגניית מיני ומתפזרים לבתים עם חיוך :) על הפנים.



תודה לצוות שעבד איתי לאורך השנים, בזכות ההפריה ההדדית 

תמיד יצרנו יחד דברים מופלאים למען הילדים <3


חנוכה